CW201212-56NJ
DigiKey Part Number
118-CW201212-56NJTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CW201212-56NJCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CW201212-56NJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CW201212-56NJ
Description
FIXED IND 56NH 500MA 250 MOHM
Detailed Description
56 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 500 mA 250mOhm 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CW201212-56NJ Models
Category
DC Resistance (DCR)
250mOhm
Mfr
Q @ Freq
60 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.6GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
200 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.083" L x 0.059" W (2.10mm x 1.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)