SRF1260-101M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRF1260-101M |
Description | INDUCT ARRAY 2 COIL 100UH SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 27 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Shielded 2 Coil Inductor Array 400 µH Inductance - Connected in Series 100 µH Inductance - Connected in Parallel 171mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 1.78 A Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SRF1260-101M Models |
Category | Current Saturation - Parallel 2.2 A |
Manufacturer Bourns Inc. | Current Saturation - Series 1.1 A |
Series | DC Resistance (DCR) - Parallel 171mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | DC Resistance (DCR) - Series 656mOhm Max |
Part Status Active | Shielding Shielded |
Number of Coils 2 | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Inductance - Connected In Parallel 100 µH | Mounting Type Surface Mount |
Inductance - Connected In Series 400 µH | Package / Case Nonstandard |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) |
Current Rating - Parallel 1.78 A | Height 0.244" (6.20mm) |
Current Rating - Series 892 mA | Base Product Number |