HCPL-3120-300E
DigiKey Part Number
516-1544-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCPL-3120-300E
Description
OPTOISO 3.75KV 1CH GT DVR 8DIP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5A Gate Driver Optical Coupling 3750Vrms 1 Channel 8-DIP Gull Wing
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HCPL-3120-300E Models
Category
Current - Output High, Low
2A, 2A
Mfr
Current - Peak Output
2.5A
Packaging
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.5V
Part Status
Active
Current - DC Forward (If) (Max)
25 mA
Technology
Optical Coupling
Voltage - Output Supply
15V ~ 30V
Number of Channels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Voltage - Isolation
3750Vrms
Mounting Type
Surface Mount
Common Mode Transient Immunity (Min)
25kV/µs