HCPL-314J-500E
DigiKey Part Number
516-2480-2-ND - Tape & Reel (TR)
516-2480-1-ND - Cut Tape (CT)
516-2480-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCPL-314J-500E
Description
OPTOISO 5KV 2CH GATE DVR 16SO
Detailed Description
600mA Gate Driver Optical Coupling 5000Vrms 2 Channel 16-SO
Category
Current - Peak Output
600mA
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - DC Forward (If) (Max)
25 mA
Voltage - Output Supply
10V ~ 30V
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Number of Channels
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Isolation
5000Vrms
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Common Mode Transient Immunity (Min)
25kV/µs
Supplier Device Package
16-SO
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
700ns, 700ns
Approval Agency
CSA, IEC/EN/DIN, UR
Rise / Fall Time (Typ)
50ns, 50ns
Base Product Number
Current - Output High, Low
500mA, -