HCPL-3150-500E
DigiKey Part Number
516-1584-2-ND - Tape & Reel (TR)
516-1584-1-ND - Cut Tape (CT)
516-1584-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCPL-3150-500E
Description
OPTOISO 3.75KV 1CH GT DVR 8DIP
Detailed Description
600mA Gate Driver Optical Coupling 3750Vrms 1 Channel 8-DIP Gull Wing
Category
Current - Output High, Low
500mA, 500mA
Mfr
Current - Peak Output
600mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)
25 mA
Voltage - Output Supply
15V ~ 30V
Number of Channels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Voltage - Isolation
3750Vrms
Mounting Type
Surface Mount
Common Mode Transient Immunity (Min)
15kV/µs