HCPL-4503-020E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Broadcom Limited
In Stock: 0
Unit Price: RM0.00000
Datasheet
Parametric Equivalent
Broadcom Limited
In Stock: 0
Unit Price: RM4.54463
Datasheet
Similar
Vishay Semiconductor Opto Division
Similar
Toshiba Semiconductor and Storage
Everlight Electronics Co Ltd
Everlight Electronics Co Ltd
Optoisolator Transistor Output 5000Vrms 1 Channel 8-DIP
HCPL-4503-020E
DigiKey Part Number
HCPL-4503-020E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCPL-4503-020E
Description
OPTOISOLATOR 5KV 1CH TRANS 8-DIP
Detailed Description
EDA/CAD Models
HCPL-4503-020E Models
Category
Output Type
Transistor
Manufacturer
Voltage - Output (Max)
20V
Packaging
Tube
Current - Output / Channel
8mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.5V
Number of Channels
1
Current - DC Forward (If) (Max)
25 mA
Voltage - Isolation
5000Vrms
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Current Transfer Ratio (Min)
19% @ 16mA
Mounting Type
Through Hole
Current Transfer Ratio (Max)
50% @ 16mA
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)