HLMP-2300
DigiKey Part Number
516-1243-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLMP-2300
Description
LED LT BAR 8.89X3.81MM SGL HER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Circuit Board Indicator LED Circuit Board Indicator Bar - Single, SIP Red 2V 30mA Rectangle with Flat Top 8.89mm x 3.81mm Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HLMP-2300 Models
Category
Current
30mA
Manufacturer
Broadcom Limited
Millicandela Rating
23mcd
Series
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Packaging
Tube
Lens Size
8.89mm x 3.81mm
Part Status
Active
Voltage Rating
2V