EXP-A921/10/S
DigiKey Part Number
EXP-A921/10/S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXP-A921/10/S
Description
CONN RCPT FMALE 10P NICKEL SCREW
Detailed Description
10 (Power) Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Screw
EDA/CAD Models
EXP-A921/10/S Models
Features
Backshell, Cable Clamp, UV Resistant
Current Rating (Amps)
10A
Cable Opening
0.787" ~ 0.866" (20.00mm ~ 22.00mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C