PX0941/10/P
DigiKey Part Number
708-1384-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0941/10/P
Description
CONN RCPT MALE 10P NICKEL SCREW
Detailed Description
10 (Power) Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Screw
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PX0941/10/P Models
Category
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon
Mfr
Contact Finish - Mating
Nickel
Bulk
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
UV Resistant
Number of Positions
10 (Power)
Shielding
Mounting Type
Panel Mount
Current Rating (Amps)
10A
Mounting Feature
Flange
Voltage Rating
250VAC/DC
Termination
Screw
Cable Opening
0.276" ~ 0.512" (7.00mm ~ 13.00mm)
Fastening Type
Threaded
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C