KM1101RR05B
KM1101RR05B
KM1101RR05B
DigiKey Part Number
CKN4057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KM1101RR05B
Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard Panel Mount, Rear
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KM1101RR05B Models
Category
Voltage Rating - AC
20 V
Mfr
Voltage Rating - DC
20 V
Series
Actuator Type
Plunger for Cap
Packaging
Bulk
Actuator Marking
No Marking
Part Status
Active
Color - Actuator/Cap
White
Mounting Type
Panel Mount, Rear
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type
Standard
Panel Cutout Dimensions
Circular - 6.35mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C