RKB2SJG250SMTR LFS
DigiKey Part Number
108-RKB2SJG250SMTRLFSTR-ND - Tape & Reel (TR)
108-RKB2SJG250SMTRLFSCT-ND - Cut Tape (CT)
108-RKB2SJG250SMTRLFSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RKB2SJG250SMTR LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RKB2SJG250SMTR LFS Models
Category
Actuator Height off PCB, Vertical
2.50mm
Mfr
Actuator Orientation
Top Actuated
Series
Termination Style
J Lead
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Outline
4.20mm x 3.20mm
Part Status
Active
Illumination
Non-Illuminated
Circuit
SPST-NO
Operating Force
400gf
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.20mm