FB060303T-102Y-S
DigiKey Part Number
2571-FB060303T-102Y-STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FB060303T-102Y-S
Description
FERRITE BEAD 1 KOHM 0201 1LN
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0201 (0603 Metric) 200mA 1.15Ohm
Category
Current Rating (Max)
200mA
Manufacturer
Cal-Chip Electronics, Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
1.15Ohm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.013" (0.33mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Impedance @ Frequency
1 kOhms @ 100 MHz