MF72-016D20
DigiKey Part Number
317-1231-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF72-016D20
Description
ICL 16 OHM 20% 5A 22.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 16 Ohms ±20% 5 A 0.886" (22.50mm)
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Cantherm
Current - Steady State Max
5 A
Series
R @ Current
212 mOhms
Packaging
Bulk
Diameter
0.886" (22.50mm)
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
R @ 25°C
16 Ohms