CHW-2R7156R-TW
DigiKey Part Number
4688-CHW-2R7156R-TW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHW-2R7156R-TW
Description
2.7V 15F 12.5X25 EDLC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 35mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bag
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
15 F
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm @ 1kHz