SKL20120
DigiKey Part Number
3667-SKL20120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SKL20120
Description
SSR RELAY SPST-NO 16A 12-280V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 4-SIP
Category
Voltage - Load
12 V ~ 280 V
Mfr
Load Current
16 A
Packaging
Box
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Relay Type
Photo-Coupled Relay (Photorelay)
Supplier Device Package
4-SIP
Circuit
Approval Agency
cURus, UL
Output Type
AC, Zero Cross
Base Product Number
Voltage - Input
24VDC