CBRDFSH2-100 TR13
DigiKey Part Number
1514-CBRDFSH2-100TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-CBRDFSH2-100TR13CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CBRDFSH2-100 TR13
Description
BRIDGE RECT 1P 100V 2A 4-BR DFN
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Schottky 100 V Surface Mount 4-BR DFN
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 2 A
Manufacturer
Central Semiconductor Corp
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Diode Type
Single Phase
Package / Case
4-LDFN
Technology
Schottky
Supplier Device Package
4-BR DFN
Voltage - Peak Reverse (Max)
100 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
2 A