CDM2206-800LR SL PBFREE is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 75,775
Unit Price: RM6.38000
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 445
Unit Price: RM12.14000
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 853
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 70
N-Channel 800 V 6A (Tc) 110W (Tc) Through Hole TO-220-3
CDM2206-800LR SL PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CDM2206-800LRSLPBFREE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDM2206-800LR SL PBFREE
Description
MOSFET N-CH 800V 6A TO220
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
24.3 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
30V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
110W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
950mOhm @ 3A, 10V