CMSH3-40M BK PBFREE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 12,109
Unit Price: RM1.85000
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 59,933
Unit Price: RM2.40000
Datasheet
In Stock: 280
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
MCC (Micro Commercial Components)
Diode 40 V 3A Surface Mount SMB
CMSH3-40M BK PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CMSH3-40MBKPBFREE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMSH3-40M BK PBFREE
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMB
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 40 V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Vr, F
167pF @ 0V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SMB
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 3 A