CS17-01P100-03-1X
DigiKey Part Number
2603-CS17-01P100-03-1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS17-01P100-03-1X
Description
SPEAKER 8OHM 1W TOP PORT 99DB
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 1 W 800 Hz ~ 10 kHz Top Rectangular
EDA/CAD Models
CS17-01P100-03-1X Models
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Power - Rated
1 W
Packaging
Tray
Power - Max
1.2 W
Shape
Rectangular
Material - Cone
Polyetheretherketone (PEEK)
Frequency Range
800 Hz ~ 10 kHz
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency - Self Resonant
1kHz
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Impedance
8 Ohms
Efficiency - dBA
99.00
Size / Dimension
0.669" L x 0.472" W (17.00mm x 12.00mm)
Efficiency - Testing
1W/100mm
Height - Seated (Max)
0.130" (3.30mm)