CS18-01P95-04-1X
DigiKey Part Number
2603-CS18-01P95-04-1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS18-01P95-04-1X
Description
SPEAKER 8OHM 1W TOP PORT 100DB
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 1 W 760 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
EDA/CAD Models
CS18-01P95-04-1X Models
Category
Power - Rated
1 W
Power - Max
1.2 W
Packaging
Tray
Shape
Rectangular
Material - Cone
Polyetheretherketone (PEEK)
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
760 Hz ~ 20 kHz
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Frequency - Self Resonant
950Hz
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.709" L x 0.512" W (18.00mm x 13.00mm)
Efficiency - dBA
100.00
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Efficiency - Testing
1W/100mm
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Distortion Rating
5% Max