CS28-02W190-05-1X
DigiKey Part Number
2603-CS28-02W190-05-1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS28-02W190-05-1X
Description
SPEAKER 8OHM 2W TOP PORT 103DB
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 2 W 1.52 kHz ~ 7 kHz Top Round
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CS28-02W190-05-1X Models
Category
Power - Rated
2 W
Manufacturer
Challenge Electronics
Power - Max
2.5 W
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round
Technology
Magnetic
Material - Cone
Polyethylenimine (PEI)
Type
General Purpose
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
1.52 kHz ~ 7 kHz
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Frequency - Self Resonant
1.9kHz
Termination
Wire Leads with Connector
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
1.102" Dia (28.00mm)
Efficiency - dBA
103.00
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Efficiency - Testing
500mW/100mm
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Distortion Rating
15% Max @ 3kHz, 500mW