CT12P-30S200-1
DigiKey Part Number
2603-CT12P-30S200-1TR-ND - Tape & Reel (TR)
2603-CT12P-30S200-1CT-ND - Cut Tape (CT)
2603-CT12P-30S200-1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT12P-30S200-1
Description
12X12MM SMT 2000HZ
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 3 V 3mA 2kHz 70dB @ 3V, 10cm Surface Mount Solder Pads
EDA/CAD Models
CT12P-30S200-1 Models
Category
Technology
Piezo
Sound Pressure Level (SPL)
70dB @ 3V, 10cm
Current - Supply
3mA
Port Location
Side
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Rated
3 V
Voltage Range
1 ~ 30V
Size / Dimension
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Frequency
2kHz
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)