APSA100ELL101MFA5G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 12
Unit Price: RM4.33000
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 1,312
Unit Price: RM3.86000
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
100 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 25mOhm 2000 Hrs @ 105°C
APSA100ELL101MFA5G
DigiKey Part Number
565-3047-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSA100ELL101MFA5G
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 10V TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
APSA100ELL101MFA5G Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Chemi-Con
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.82 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
10 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm