APSA100ELL151MFA5G is Obsolete and no longer manufactured.
Nichicon
In Stock: 0
Unit Price: RM1.17107
Datasheet
150 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 25mOhm 2000 Hrs @ 105°C
APSA100ELL151MFA5G
DigiKey Part Number
565-3048-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSA100ELL151MFA5G
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 10V TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
2.82 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm