APSA100ELL271MHB5S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 0
Unit Price: RM7.76000
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 249
Unit Price: RM4.29000
Datasheet
270 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 9mOhm 2000 Hrs @ 105°C
APSA100ELL271MHB5S
DigiKey Part Number
565-3049-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSA100ELL271MHB5S
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 10V TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
4.71 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
270 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm