APSC6R3ELL152MJB5S
DigiKey Part Number
565-3229-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSC6R3ELL152MJB5S
Description
CAP ALUM POLY 1500UF 20% 6.3V TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 10mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APSC6R3ELL152MJB5S Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
5.56 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
1500 µF
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm