APSG250ELL181MHB5S
DigiKey Part Number
565-APSG250ELL181MHB5S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSG250ELL181MHB5S
Description
CAP ALUM POLY 180UF 20% 25V TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 16mOhm 15000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APSG250ELL181MHB5S Models
Category
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
4.65 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
180 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm