APXA4R0ARA331MH70G
DigiKey Part Number
565-3105-2-ND - Tape & Reel (TR)
565-3105-1-ND - Cut Tape (CT)
565-3105-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXA4R0ARA331MH70G
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 4V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 25mOhm 15000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APXA4R0ARA331MH70G Models
Category
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
3.02 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.264" (6.70mm)
Capacitance
330 µF
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm