EKXJ451ELL470ML25S
DigiKey Part Number
565-4228-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXJ451ELL470ML25S
Description
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL TH
Detailed Description
47 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKXJ451ELL470ML25S Models
Ripple Current @ Low Frequency
500 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.25 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C