EMVE500ARA1R0MD55G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 5,828
Unit Price: RM1.73000
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Unit Price: RM0.81122
Datasheet
KEMET
Nichicon
Upgrade
Würth Elektronik
Upgrade
Würth Elektronik
KEMET
Elna America
Nichicon
Similar
Panasonic Industry
Similar
Panasonic Industry
1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EMVE500ARA1R0MD55G
DigiKey Part Number
565-EMVE500ARA1R0MD55GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMVE500ARA1R0MD55GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMVE500ARA1R0MD55GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVE500ARA1R0MD55G
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EMVE500ARA1R0MD55G Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
8 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.205" (5.20mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C