HDR100IMP40M-G-RA-TH
DigiKey Part Number
HDR100IMP40M-G-RA-TH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDR100IMP40M-G-RA-TH
Description
CONN HEADER R/A 40POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 40 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HDR100IMP40M-G-RA-TH Models
Category
Shrouding
Unshrouded
Mfr
Mounting Type
Series
Termination
Wire Wrap
Packaging
Bulk
Fastening Type
Push-Pull
Part Status
Active
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Contact Type
Male Pin
Insulation Height
0.098" (2.50mm)