DCCM100PCBRPN
DigiKey Part Number
116-1274-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCCM100PCBRPN
Description
CONN MICRO-D PLG 100POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DCCM100PCBRPN Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.200" (5.08mm)
Number of Positions
Features
Shielded
Number of Rows
4
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C