DCCM100PSB
DigiKey Part Number
116-1177-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCCM100PSB
Description
CONN MICRO-D PLUG 100POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Yellow Chromate Plated Cadmium
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C