DCCM100SCBRPN
DigiKey Part Number
116-1290-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCCM100SCBRPN
Description
CONN MICRO-D RCPT 100P R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DCCM100SCBRPN Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.200" (5.08mm)
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C