CFM04S240-E
DigiKey Part Number
2034-CFM04S240-E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM04S240-E
Description
AC/DC CONVERTER 24V 4W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 166mA 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 431 VDC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Series
Efficiency
82%
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
4-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
1.62" L x 0.83" W x 0.79" H (41.1mm x 21.0mm x 20.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO, FCC, UKCA
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 431 VDC
Standard Number
60335-1; 62368-1
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
166mA
Load Regulation
±3%
Power (Watts)
4 W