CQB150W8-36S54
DigiKey Part Number
2034-CQB150W8-36S54-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CQB150W8-36S54
Description
ISOLATED DC-DC CONVERTERS 150W 9
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 54V 2.8A 9V - 75V Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Railway
Mfr
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Packaging
Tray
Efficiency
90%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Isolated Module
Package / Case
Quarter Brick
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Min)
9V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, CE, cURus, UKCA
Current - Output (Max)
2.8A
Standard Number
50155; 62368-1
Power (Watts)
150 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
4.2 kV