L115F21CH12VDCS1.5U
DigiKey Part Number
2449-L115F21CH12VDCS1.5U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L115F21CH12VDCS1.5U
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 50A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L115F21CH12VDCS1.5U Models
Category
Termination Style
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
15 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Contact Rating (Current)
50 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
277VAC, 110VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
13850VA, 5500W
Coil Resistance
96 Ohms
Coil Current
125 mA