4282-3-18-D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 7,345
Unit Price: RM18.10480
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Unit Price: RM11.91102
Datasheet
WEC
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 1
In Stock: 885
18 Rectangular Connectors - Housings Plug White 0.165" (4.20mm)
4282-3-18-D
DigiKey Part Number
1175-4282-3-18-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4282-3-18-D
Description
CONN PLUG HSG 18POS 4.20MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Row Spacing
0.165" (4.20mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bulk
Contact Termination
Crimp
Part Status
Active
Fastening Type
Locking Ramp
Connector Type
Color
White
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.165" (4.20mm)