CPD1715F-330M
DigiKey Part Number
4044-CPD1715F-330M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPD1715F-330M
Description
FIXED IND 33UH 17A 8.8 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µH Shielded Wirewound Inductor 17 A 8.8mOhm Max Vertical, 4 PC Pin Low Loss, Soft Saturation
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPD1715F-330M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
8.8mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Wirewound
Features
Low Loss, Soft Saturation
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.689" L x 0.591" W (17.50mm x 15.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.760" (19.30mm)
Current - Saturation (Isat)
9.4A