CSAB1770-680M
DigiKey Part Number
4044-CSAB1770-680MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSAB1770-680MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSAB1770-680MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSAB1770-680M
Description
FIXED IND 68UH 6.2A 60 MOHM SMD
Detailed Description
68 µH Shielded Molded Inductor 6.2 A 60mOhm Max 2-SMD
EDA/CAD Models
CSAB1770-680M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
6.5A
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.701" L x 0.669" W (17.80mm x 17.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.283" (7.20mm)