VSRU2714-3R3K
DigiKey Part Number
4044-VSRU2714-3R3KTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-VSRU2714-3R3KCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-VSRU2714-3R3KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSRU2714-3R3K
Description
FIXED IND 3.3UH 42.5A 1.06 MOHM
Detailed Description
3.3 µH Unshielded Wirewound Inductor 42.5 A 1.06mOhm Max 3-SMD
EDA/CAD Models
VSRU2714-3R3K Models
Category
Current - Saturation (Isat)
60.3A
DC Resistance (DCR)
1.06mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
1.094" L x 1.016" W (27.80mm x 25.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.587" (14.90mm)