VSRU2716-150K
DigiKey Part Number
4044-VSRU2716-150KTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-VSRU2716-150KCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-VSRU2716-150KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSRU2716-150K
Description
FIXED IND 15UH 33.1A 2.3 MOHM
Detailed Description
15 µH Unshielded Wirewound Inductor 33.1 A 2.3mOhm Max 3-SMD
EDA/CAD Models
VSRU2716-150K Models
Category
Current - Saturation (Isat)
23A
DC Resistance (DCR)
2.3mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
1.094" L x 1.016" W (27.80mm x 25.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.665" (16.90mm)