ACDBA1200-HF
DigiKey Part Number
641-1871-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1871-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1871-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACDBA1200-HF
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 1A DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 1A Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACDBA1200-HF Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 200 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
25pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1A
Supplier Device Package
DO-214AC (SMA)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 1 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)