ACDBQC40-HF
DigiKey Part Number
641-ACDBQC40-HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
641-ACDBQC40-HFCT-ND - Cut Tape (CT)
641-ACDBQC40-HFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACDBQC40-HF
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 0402C
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 200mA Surface Mount 0402C/SOD-923F
Category
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Mounting Type
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Package / Case
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA