CGRMT4004-HF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CGRMT4004-HF |
Description | DIODE STANDARD 400V 1A SOD123H |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 400 V 1A Surface Mount SOD-123H |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CGRMT4004-HF Models |
Category | Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 400 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case |
Technology | Supplier Device Package SOD-123H |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C |
Current - Average Rectified (Io) 1A | Base Product Number |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 1 A |