CGRMT4004-HF
DigiKey Part Number
641-1452-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1452-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1452-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGRMT4004-HF
Description
DIODE STANDARD 400V 1A SOD123H
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 400 V 1A Surface Mount SOD-123H
EDA/CAD Models
CGRMT4004-HF Models
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 400 V
Supplier Device Package
SOD-123H
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 1 A