CZRQR4V7B-HF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Comchip Technology
In Stock: 0
Unit Price: RM0.25675
Zener Diode 4.7 V 125 mW ±3% Surface Mount 0402
CZRQR4V7B-HF
DigiKey Part Number
CZRQR4V7B-HF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CZRQR4V7B-HF
Description
DIODE ZENER 4.7V 125MW 402
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±3%
Supplier Device Package
0402
Power - Max
125 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
70 Ohms