CZRU52C5V1-HF
DigiKey Part Number
641-1951-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1951-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1951-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CZRU52C5V1-HF
Description
DIODE ZENER 5.1V 150MW SOD523F
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 150 mW ±5% Surface Mount 0603/SOD-523F
EDA/CAD Models
CZRU52C5V1-HF Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 800 mV
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%