947D601K901DCRSN
DigiKey Part Number
338-3636-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
947D601K901DCRSN
Description
CAP FILM 600UF 10% 900VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
600 µF Film Capacitor 230V 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
0.9 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-45°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
4.567" Dia (116.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
2.992" (76.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
Threaded, Female
Voltage Rating - AC
230V
Lead Spacing
1.969" (50.00mm)
Voltage Rating - DC
900V