225CKS450MJM | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 225CKS450MJM-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 225CKS450MJM |
Description | CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.2 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 180.858Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Operating Temperature -25°C ~ 85°C |
Mfr | Polarization Polar |
Series | Applications |
Packaging Bulk | Ripple Current @ Low Frequency 38 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 95 mA @ 100 kHz |
Capacitance | Lead Spacing 0.138" (3.50mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Voltage - Rated 450 V | Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 180.858Ohm @ 120Hz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C | Package / Case Radial, Can |